Ahmet Yesevi Üniversitesi Bölümleri : Tüm Fakülteler ve MYO

Farklı ülkelerden bünyesine kabul ettiği öğrencileri ile ve yine kadrosunda tecrübeli öğretim görevlilerine yer veren ve bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen üniversitelerden birisi olan ve özellikle uzaktan eğitim programları ile öğrenci adayları arasında tercih edilen Ahmet Yesevi Üniversitesi Bölümlerini siz değerli okurlarımız için tanıtmaya çalışacağız.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Bölümleri : Tüm Fakülteler ve MYO

Ahmet Yesevi Üniversitesi Fakülteleri ve Bölümleri

Üniversitede bulunan fakültelerden başlayacak olursak bu üniversitede 9 adet fakülte bulunmaktadır. Sosyal Bilimler Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Hazırlık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi olarak fakülteleri sayabiliriz.

Sosyal Bilimler Fakültesi

Fakültede öğrencilere hizmet veren bölümler; Hukuk, İşletme ,Muhasebe ve Denetim, Turizm İşletmeciliği,Felsefe, Maliye , Uluslar arası İlişkiler, Sosyoloji, Felsefe, Ekonomi ‘dir. Bu fakülte farklı dallarda derece edinmiş olup başarısını gözler önüne sermiştir ve devamını hedef edinmiştir.

Beşeri Bilimler Fakültesi

Fakülte de bulunan bölümler; Okul Öncesi Öğretmenliği, Tarih, Sınıf Öğretmenliği, İlahiyat, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmenliği, Arkeolojive Etnoloji, Tarih Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ‘dir. Öğrenciler için gerekli olan donanım fakülte içinde oldukça yeterli olup öğrencilerin başarısı için sunulmuştur. Öğrenim görevlisi kadrosunda ‘üst ün başarı  öğretim üyesi’ olan  akademisyenler mevcuttur.

Filoloji Fakültesi

Ahmet Yesevi Üniversitesinin bu bölümü 1991 yılında kurulmuş olup şu bölümlere sahiptir; Kazak Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, İngilizce-Türkçe Öğretmenliği, İngilizce-Arapça Öğretmenliği, İngilizce-Çince Öğretmenliği,Kazak Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı, Gazetecilik, Arapça Mütercim-tercümanlık.

Fen Fakültesi

Üstün Başarı Öğretim üyesi olan akademisyenlerden eğitim görme imkanı olan fakültede  Matematik Öğretmenliği, Matematik, Fizik, Fizik Öğretmenliği, Çevre Mühendisliği,Coğrafya Mühendisliği, Ekoloji, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji, Biyoloji Öğretmenliği bölümleri bulunur. Fakülte başka ülkelerden birçok üniversite ile etkileşim halindedir.

Mühendislik Fakültesi

Olimpiyatlarda dereceler kazanmış bir fakülte olan mühendislik fakültesi Cisco akademisiyle birlikte çalışmakta olup kurslar hazırlayıp bitirenler için sertifika vermektedir. Fakültede bulunan bölümler; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim, Otomasyon ve Yönetim, Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Enerjisi.

Fakültede başka üniversiteler ile değişim programı mevcuttur. Üniversitenin iş birliği yaptığı üniversitelerde bir dönem okuyabilmeleri için imkan vardır. 

Sanat Fakültesi

Fakültenin içinde bulunan bölümler; Askeri Hazırlık Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Geleneksel Müzik Sanatı, Vokal Sanatı, Resim Öğretmenliği, Moda Tasarımı, Dekoratif Sanatlar, Sahne Sanatları, Koreografı, Mesleki Eğitim Öğretmenliği.

Tıp Fakültesi

1991 yılında öğrenim hayatına merhaba diyen fakülte Tıp ve Diş Hekimliği Bölümlerinde öğrenci yetiştirmektedir. Türkiyede ki bazı üniversitelerle iş birliği yapmış olup bilimsel çalışmalara, olimpiyatlara katılım sağlamaktadır. Tıp Fakültesi Uluslararası Faimer ve KazMSA birimlerine üye bir fakültedir.

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi 2018 yılından itibaren eğitim vermeye başlanıştır. Fakültede iki bölüm bulunmaktadır; Klinik Bilimler, Temel Bilimler.

Hazırlık Fakültesi

Fakülte içinde eğitim verilen diller; Rusça, Türkçe, İngilizce, Kazakça’dır. İki dönem ders verilen dil eğitimi kur sistemine dayalıdır. Bu fakültede öğrenimini tamamlayan öğrenci eğitim verilen dillerde diğer fakültelerde okudukları bölümlere devam ederler.

Meslek Yüksekokulu

Tarım sektörünün ara eleman gerekliliğini karşılamak amacıyla kurulmuş bir birimdir.içerisinde öğrencilerin ihtiyaç duyduğu yurt, yemekhane kütüphane vb birimler öğrencilere  hizmetine sunulmuştur. Bu kurumda verilen eğitim birimleri; Malzeme Kalitesinin Analizi, Bitki Korunması, Tarım, Bilgisayar Programcılığı, Ekonomi: Muhasebe ve Denetim, Meyve-Sebze Üretimi ve Saklanması

Önlisans Bölümü

Üniversitenin tek ön lisans bölümü Bilgisayar Programcılığı’dır. Bu bölümdeki eğitim uzaktan eğitim şeklinde olup sınavlarına  isteğe bağlı olarak etkileşimde olunan İstanbulda veya Ankaradaki üniversitelerde girilecektir. Eğitim internet üzerinden verilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku