Doğu Akdeniz Üniversitesi Burs İmkanları : Başarı, Tercih ve Teşvik Bursu

Ülkemiz öğrencileri arasında en çok tercih edilen üniversitelerden vakıf üniversitelerinden birisi olan Doğu Akdeniz Üniversitesi  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ‘nde bulunmaktadır. Daha önce bu üniversite ve diğer üniversiteler ile ilgili sizler için bilgi paylaşımında bulunduğumuz üzere; bugünkü yazımızda da Doğu Akdeniz Üniversitesi Burs imkanlarını ele almaya çalışacağız.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Burs İmkanları

Doğu Akdeniz Üniversitesi Burs İmkanları

Doğu Akdeniz Üniversitesinde birçok teşvik bursu, okul birincisi bursu, üstün başarı bursu, sporcu bursu, meslek gruplarına öğrenim ücreti indirim, TSK üyesi ailelerde eş ve çocuklar için burs, gazi çocuğu öğrenci bursu, lisans üstü eğitim bursu, tercih bursları, Kıbrıs’ta Tc Memurluğu yapan insanların öğrenim ücretindeki indirim, yatay geçiş bursu, Yurtkur kredi ve bursu, başarılı sporcu indirimi, kardeş indirimi gibi alt başlıklarda burs çeşitleri vardır. Biz bu yazımızda teşvik, başarı ve tercih bursları üzerinde duracağız.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Tercih Bursu

Tercih bursu ÖSYM her yıl yapılan YGS  ve LYS sınavları sonucunda öğrencilerin tercihleri sonucunda öğrencinin hak kazanmasıyla verilen burstur. Okulun açtığı kontenjan dahilinde öğrencinin bu sınavlardaki puanlarına göre değerlendirme yapılarak verilir. Lisans ve önlisans okumaya hak kazanmış öğrenciler içindir. Bu burs öğrenim ücretini içinde barındırmaktadır. Öğrencilerin ösym sınavlarını kazandıktan sonra okuldaki İngilizce hazırlık okuluna gitmesi gerekli olduğu zaman önlisans lisans öğrenim ücretinin yanında bu hazırlık okulu ücreti de burs içine dahil edilir.

Bölümlere göre farklılık gösteren tercih bursu öğrencinin sıralamasına bakılarak puan türüne göre ve kontenjan sayısı göz önünde  bulundurularak 1. Tercih %50 ve 2. Tercih %25 oranında  indirim yapılmaktadır. Unutulmaması gereken konu ise şudur; tercih bursları ücretli öğrenciler içindir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Teşvik Bursları

Ösym nin sınavları sonucunda ilk 2000 kişiye girecek başarıyı gösteren ve Doğu Akdeniz üniversitesini tercih eden öğrenciye konaklama, öğrenim bedeli, üniversitenin belirttiği miktarda öğrenci harçlığı, Türkiye-KKTC arası iki defa (yılda) gidip gelmek için uçak bileti, öğrencinin ders kitapları için ödenek ve dizüstü bilgisayar gibi hizmetler  verilmektedir.

2001-5000 öğrenci arasına giren ve Doğu Akdeniz Üniversitesini tercih eden öğrenciler için verilen hizmetler ise şunlardır; konaklama, dizüstü bilgisayar, öğrenci harçlığı ‘dır.

Bunun dışında okulu burslu kazanan öğrenciler için öğrenim bursu verilmektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Başarı Bursu

Doğu Akdeniz Üniversitesi içinde öğrenim gören başarılı öğrenciler için başarı bursu verilmektedir. Bu bursu alabilmek için lisans veya önlisan öğrencisi olması fark etmeksizin dönem not ortalaması ve genel not ortalamasına bakılarak (sırasıyla en az 3.50 ve3.00 olmalı) ilk on öğrenci arasına girmeye hak kazanan öğrencilere verilir. Bu burs ilk on giren birinci öğrencilere brüt askeri ücretin üç misli, ikinci öğrenciler için aynı şekilde brüt askeri ücretin iki misli ve onuncu öğrenciye kadarki sıralamadaki öğrencilere brüt askeri tutar miktarınca verilir.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku