Doktora Nedir ve Nasıl Doktor Yapılır

Bu yazımızda siz değerli lisansüstü öğrencileri için doktora nedir ve nasıl doktora yapılır sizlere kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Doktora Nedir?

Günümüzde eğitimin daha önemli bir noktaya gelmesinden dolayı artık sadece 4 senelik lisans mezunu da olmak yetmiyor. Bunun haricinde yüksek lisans ve doktora gibi eğitimlerin de görülmesi gerekmektedir. 4 senelik eğitimini bitirdikten sonra tezli yüksek lisans yapan kişilerin eğitimlerinin en üst noktasına gelmek için yaptıkları eğitime doktora adı verilmektedir. Tıpkı bir doktor gibi düşünüp, bilimsel araştırma becerilerini elde etmeye yaran bu eğitimin gerçekleşmesi soncunda kişi okuduğu bölümün en üst noktasına gelmektedir. Doktora yapmak isteyenlere özel rehber yazımızda tüm ayrıntıları bulabilir ve fikir edinme şansına sahip olursunuz.

Doktora Nedir ve Nasıl Doktor Yapılır

Bütünleşik Doktora Nedir

Doktora bilindiği üzere tezli yüksek lisans yapıldıktan sonra alınabilen bir eğitimdir. Ancak ülkemizde son zamanlarda bütünleşik doktora kavramı da çıkmaktadır. Lisans bölümlerinden mezun olan bireylerin herhangi bir tezli yüksek lisans programına katılmadan aldıkları eğitime bütünleşik doktora adı verilir. Her ne kadar kolay gibi görünse de ne yazık ki çok fazla program bütünleşik doktora içine dahil edilmemiştir. Bir de bu doktora türünün eğitim süresi 5 yıldan oluşmaktadır.

Doktora Nasıl Yapılır

Doktora eğitiminde birkaç aşama bulunmaktadır. Aşamaları dikkatli ve doğru bir şekilde geçtiğiniz halde doktora eğitiminizi başarılı ile bitirerek Doktor unvanını alırsınız.

  • Doktoraya başvuran ve girme hakkı kazanan bireyler 2 dönemden meydana gelen bir senelik eğitimi alırlar.
  • Eğitimin ardından adayları yeterlilik sınavı beklemektedir. Yeterlilik sınavında başarı sağlayan kişiler tez aşamasına geçerken; başarı sağlayamayan kişiler de yeniden sınava hazırlanır. Bir doktora adayının sınava girme şansı üçtür. Üç seferde de başarı sağlanamazsa; bir yıllık ders baştan alınır.
  • Doktora adayı yeterlilik sınavında başarı sağladığında tez hazırlar ve bunu komiteye sunar. Tezi hazırlamak için en fazla 3 yıl süresi vardır. Bu 3 yıl içerisinde tezini belirli aralıklarla komiteye sunarak değerlendirir, eksikleri varsa bu eksiklerini giderir.
  • Doktora adayı tezini tamamladıktan sonra tezini komiteye sunar ve komiteye karşı savunmaya başlar. Eğer tezini başarılı bir şekilde komiteye savunursa doktora eğitimini tamamlamış sayılır. Böylece artık doktor unvanını alır.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku