İlk 5 Tercihte Burs Veren Özel Üniversiteler 2020

Sınav stresinin atlatılması ile tüm öğrenciler rahat bir nefes almaya başladı. Bu anlamda sınav sonrası açıklanan sonuçların arkasından da tercih formları ve tercihler gündeme gelmeye başladı. Tercih yapmaya hak kazanmış olan öğrenciler, istedikleri okullara yerleşme telaşına düştüler. Aynı zamanda üniversiteler de burs kapsamında olacak olan öğrencileri ve burs şartlarını da açıkladı. Bazı üniversiteler burs kapsamında tercih formunda bulunan burslu tercihler doğrultusunda öğrenci alımı yaparken bazıları da sonradan başvuru alarak burs onayı veriyorlar. Şimdi siz değerli öğrenci adayları için bu yazımızda İlk 5 Tercihte Burs Veren Özel Üniversiteler 2020 yılı güncel bilgilerini paylaşacağız.

ilk 5 tercihe burs veren ozel universiteler

Burs Verecek Olan İlk 5 Üniversite 

Her üniversite kendi şartlarına uygun olarak bir belirleme yapar ve bu şekilde de öğrencilerine burs bağlarlar. Öğrenci bursu sadece bir alana yada bir öğrenciye verilmez her alan ve bölüm için ayrı şartlar altında burs olanağı sunarlar. Bu kapsamın için tüm bölümler ve öğrencileri girebilir. Burs verecek olan ilk beş üniversite ise;

 • Üsküdar üniversitesi ilk olarak burslu öğrenci alımlarını ve burs kapsamı doğrultusunda neler istediğiniz açıklamış ve birçok alandan burslu öğrenci alacağını bildirmiştir.
 • Koç üniversitesi; her sene birçok öğrenciyi mezun etmeyi başaran Koç üniversitesi yine bu sene birçok öğrencisine burs bağlayacak ve eğitim kapsamına dahil edecektir.
 • Fatih Sultan Mehmet üniversitesi; özel bir üniversite olan bu üniversite de yine 2020 eğitim yılında belirli öğrencilerine burs desteği sunacaktır
 • Haliç üniversitesi bünyesinde her sen birçok öğrenci mezun eden bu özel üniversite de yine burslu öğrenci alımı yapacaktır.
 • Biruni Üniversitesine ilk tercihinden yerleşecek öğrenci adayları yüzde 10 tercih bursu kazanmaktadır. Bunun yanı sıra ikinci ya da üçüncü tercihinden yerleşenler ise; ek olarak yüzde 5 indirim hakkı kazanmaktadır.
 • Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ‘nde tercih bursu imkanı bulunmakta olup, ilk tercihten yerleşenlere yüzde 25ikinci tercihten yerleşenlere yüzde 20üçüncü tercihten yerleşenlere ise yüzde 15 tercih bursu sağlanmaktadır.
 • Girne Amerikan Üniversitesi ‘ne ilk tercihten yerleşen adaylara yüzde 50ikinci tercihten yerleşen adaylara yüzde 25üçüncü tercihten yerleşen adaylara ise yüzde 20 tercih bursu imkanı sağlanmaktadır. Hukuk, Eczacılık ve Pilotaj bölümlerinde bu burs uygulanmamaktadır.
 • İbn u Haldun Üniversitesi ‘ne ilk üç tercihinde yerleşen öğrencilere ya da ilk 7 tercihinde İbn Haldun Üniversitesi ‘ni tercih ederek kazanan adaylara aylık 1.000 TL burs ödemesi yapılmaktadır. Üniversite ile ilgili diğer bilgiler için buraya tıklayınız.
 • Işık Üniversitesi ‘ni ilk üç tercihinde yazarak kazanan adaylar yüzde 25 ‘lik bir tercih bursu indirimine hak kazanmaktadır.
 • İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi tarafından ilk üç tercihinde üniversiteyi kazanan adaylara bazı bölümlerde yüzde 15 – 25 arasında tercih bursu indirimi yapılmaktadır. Detay için lütfen buraya tıklayınız.
 • Arel Üniversitesi ‘ni ilk üç tercihinden kazanarak kayıt yaptıran adaylara yüzde 10 tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • Aydın Üniversitesi ‘nden Tıp, Diş Hekimliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Psikoloji, PDR, Özel Eğitim Öğretmenliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Beslenme ve Diyetetik, Adalet Meslek Yüksekokulu, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Anestezi, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Uçak Teknolojisi bölümleri dışındaki bölümleri; ilk beş tercihinden kazanarak kayıt yaptıracak öğrencilere yüzde 30 tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • İstanbul Esenyurt Üniversitesi ‘ne ilk üç tercihinden yerleşen adaylara yüzde 20 oranında burs indirimi uygulanmaktadır.
 • İlk 5 beş tercihinde İstanbul Gelişim Üniversitesi ‘ni tercih ederek burssuz programları kazanan adaylara yüzde 30 oranında tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ‘nin; İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (Psikoloji bölümü dışında), Güzel Sanatlar ve Tasarım, İşletme Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Meslek Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler fakültelerine; burssuz programlarını ilk üçüncü sıradan yerleşen öğrencilere  yüzde 50 tercih bursu verilmektedir.
 • İstanbul Rumeli Üniversitesi ‘nin burssuz programlarından herhangi birisine ilk beş tercihten yerleşen adaylara yüzde 25 oranında tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ‘ni ilk beş tercihinden birisi olarak kazanan adaylardan; burssuz, yüzde 25 ve 50 burslu olanlarına belli bir miktar daha indirim yapılmaktadır. Detaylar ve indirim oranları için buraya tıklayınız.
 • Başarı derecesi yüksek olan bazı liselerden mezun olan öğrenci adaylarından; ilk üç tercihte Kadir Has Üniversitesi ‘nin bölümlerini kazanan adaylar yüzde 50 tercih bursu indirimine hak kazanırlar. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Konya Gıda Tarım Üniversitesi ‘nin yüzde 100 burslu kazanan ve bunu ilk üç tercihinden kazanan adaylara; yurt bursu imkanı sunulmaktadır. Bu burs imkanı Konya merkez ilçelerde ikamet eden adayları kapsamaz. Bunun yanı sıra aynı pozisyonda olup, ilk 50.000 ‘lik sıralamadaki öğrenciler için bir kereliğine 500 – 1.000 TL arasında değişen burs alırlar. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Nişantaşı Üniversitesi ‘ni kazanan adayların; ilk beş tercihinden ya da tercih listesindeki ilk vakıf üniversitesi olarak yerleşmeleri halinde; yüzde 50 tercih bursu indirimi sağlanmaktadır. Yüzde 50 burslu bölümlerde indirim oranı yüzde 50, yüzde 75 burslu bölümlerde ise indirim oranı yüzde 30 ‘dur. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Üsküdar Üniversitesi ‘ni ilk tercihinden kazanan öğrencilere yüzde 25ikinci tercihinden kazananlara yüzde 15üçüncü, dördüncü ve beşinci sıradan kazananlara ise yüzde 10 tercih bursu indirimi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ilk beş tercihinde Üsküdar Üniversitesi ‘ni tercih eden ve bu programlardan herhangi birisine yerleşen adaylar için yüzde 25 tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • Üniversite sınavında ilk 15.000 ‘e giren (Dil alanında ilk 100) ve ilk beş tercihten Yeditepe Üniversitesi ‘ne yerleşen adaylar için 9 ay süreyle yemek bursu verilmektedir. Diğer burs imkanları için buraya tıklayınız.
 • Liselerden okul birincisi olarak mezun olan ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi ‘ni ilk üç tercihten kazananlara Alev Ofluoğlu bursu verilmektedir. Üniversitenin diğer burslarıyla ilgili diğer bilgiler için buraya tıklayınız.

Burs Şartları

Her üniversitenin burs için farklı şart ve kuralları bulunur. Fakat ortak bir konu var ki buda öğrenciye ödenen burslar geri ödemesizdir. Yani okul boyunca alınacak olan ücretin geri ödemesi bulunmaz. Aynı zamanda okulun belirli kurallarına uymayan burslu öğrencilerin bursuna okul kendi tarafından el koyabilir. Bu yüzden kural ve detayları çok iyi incelemek gerekiyor.

Sitemiz üzerinden gerek özel üniversite ücretleri, DGS puanları, burs imkanları, uzaktan eğitim imkanları, vs. gibi konularda bilgilenmek için verdiğimiz linkleri ya da butonları kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sonradan herhangi bir hak kaybı yaşamamak adına kesin tercihlerinizi yapmadan önce ilgili üniversitenin web sitesini ziyaret ederek, buradaki bilgileri teyit ediniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku