İlk Üç Tercihte Burs Veren Özel Üniversiteler 2020

2020 yılı öğrenci seçme ve yerleştirme sonuçlarının açıklanması üzerine sınava giren adaylar tercih yapmaya başladı. Alan tercihleri yapacak olan adaylar puan sıralamasına göre yerleştirilmeye de hak kazandı. Aynı zamanda bazı üniversiteler burs başvuru taleplerini de almaya başladılar. Birçok öğrencinin hayali olan okul okurken aileye destek olma olanağını özellikle özel üniversiteler destek vererek yapmaktalar. Bu anlamda İlk üç tercihte burs veren özel üniversiteler 2020 yılı için de belirlendi. Öğrencinin tercihine göre yerleştirmeler de burs alacak öğrenciler de az çok belli durumdadır.

ilk 3 tercihe burs veren ozel universiteler

İlk Üç Tercihe Burs Veren Üniversiteler

Üniversite kapsamında burs alabilecek ilk üniversiteler ve burs verecekleri şartları belirlendi. Bu şartlar kapsamında birçok öğrenci belirli nedenlerden ötürü bur alabilecektir. Bu üniversiteler sırayla aktarmak gerekir ise;

 • Üsküdar üniversitesi ilk sırada yer alıyor. Üniversite kendi kapsamında birçok öğrenciye burs vermeyi hedefliyor. Bu kapsamda burs alabilecek öğrenciler; tercih bursu başta geliyor. Sonrasında ise; kardeş, kurum, bilim ve sanat dalı bursları, özel durum bursları gibi birçok nedene bağlı olarak öğrenciler bu üniversitenin burslarından faydalanabilecekler.
 • Avrasya Üniversitesine ilk üç tercihten yerleşen öğrenci adaylarına yüzde 20 oranında eğitim ücreti üzerinden tercih bursu sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra kardeş bursu, başarı bursu, sporcu bursu, özel mahremiyet bursu gibi burslar da verilmektedir.
 • Biruni Üniversitesine ilk tercihinden yerleşecek öğrenci adayları yüzde 10 tercih bursu kazanmaktadır. Bunun yanı sıra ikinci ya da üçüncü tercihinden yerleşenler ise; ek olarak yüzde 5 indirim hakkı kazanmaktadır.
 • Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ‘nde tercih bursu imkanı bulunmakta olup, ilk tercihten yerleşenlere yüzde 25ikinci tercihten yerleşenlere yüzde 20üçüncü tercihten yerleşenlere ise yüzde 15 tercih bursu sağlanmaktadır.
 • Gedik Üniversitesi ‘ni ilk üç tercihinden birisi olarak kazanan adaylardan yüzde 75 ve 50 burslu kazanlar dışındakilere yüzde 25 indirim uygulanmaktadır.
 • Girne Amerikan Üniversitesi ‘ne ilk tercihten yerleşen adaylara yüzde 50ikinci tercihten yerleşen adaylara yüzde 25üçüncü tercihten yerleşen adaylara ise yüzde 20 tercih bursu imkanı sağlanmaktadır. Hukuk, Eczacılık ve Pilotaj bölümlerinde bu burs uygulanmamaktadır.
 • Haliç Üniversitesi ‘ni ilk beş tercih üzerinden kazanan öğrencilere yüzde 15 tercih bursu indirimi uygulanmaktadır. Ancak bu YGS için geçerli olup, DGS için geçerli değildir.
 • İbn u Haldun Üniversitesi ‘ne ilk üç tercihinde yerleşen öğrencilere ya da ilk 7 tercihinde İbn Haldun Üniversitesi ‘ni tercih ederek kazanan adaylara aylık 1.000 TL burs ödemesi yapılmaktadır. Üniversite ile ilgili diğer bilgiler için buraya tıklayınız.
 • Işık Üniversitesi ‘ni ilk üç tercihinde yazarak kazanan adaylar yüzde 25 ‘lik bir tercih bursu indirimine hak kazanmaktadır.
 • Arel Üniversitesi ‘ni ilk üç tercihinden kazanarak kayıt yaptıran adaylara yüzde 10 tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • Aydın Üniversitesi ‘nden Tıp, Diş Hekimliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Psikoloji, PDR, Özel Eğitim Öğretmenliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Beslenme ve Diyetetik, Adalet Meslek Yüksekokulu, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Anestezi, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Uçak Teknolojisi bölümleri dışındaki bölümleri; ilk beş tercihinden kazanarak kayıt yaptıracak öğrencilere yüzde 30 tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • İlk 5 beş tercihinde İstanbul Gelişim Üniversitesi ‘ni tercih ederek burssuz programları kazanan adaylara yüzde 30 oranında tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ‘nin; İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (Psikoloji bölümü dışında), Güzel Sanatlar ve Tasarım, İşletme Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Meslek Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler fakültelerine; burssuz programlarını ilk üçüncü sıradan yerleşen öğrencilere  yüzde 50 tercih bursu verilmektedir.
 • İstanbul Rumeli Üniversitesi ‘nin burssuz programlarından herhangi birisine ilk beş tercihten yerleşen adaylara yüzde 25 oranında tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.
 • İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ‘ni ilk beş tercihinden birisi olarak kazanan adaylardan; burssuz, yüzde 25 ve 50 burslu olanlarına belli bir miktar daha indirim yapılmaktadır. Detaylar ve indirim oranları için buraya tıklayınız.
 • Başarı derecesi yüksek olan bazı liselerden mezun olan öğrenci adaylarından; ilk üç tercihte Kadir Has Üniversitesi ‘nin bölümlerini kazanan adaylar yüzde 50 tercih bursu indirimine hak kazanırlar. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Konya Gıda Tarım Üniversitesi ‘nin yüzde 100 burslu kazanan ve bunu ilk üç tercihinden kazanan adaylara; yurt bursu imkanı sunulmaktadır. Bu burs imkanı Konya merkez ilçelerde ikamet eden adayları kapsamaz. Bunun yanı sıra aynı pozisyonda olup, ilk 50.000 ‘lik sıralamadaki öğrenciler için bir kereliğine 500 – 1.000 TL arasında değişen burs alırlar. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Nişantaşı Üniversitesi ‘ni kazanan adayların; ilk beş tercihinden ya da tercih listesindeki ilk vakıf üniversitesiolarak yerleşmeleri halinde; yüzde 50 tercih bursu indirimi sağlanmaktadır. Yüzde 50 burslu bölümlerde indirim oranı yüzde 50, yüzde 75 burslu bölümlerde ise indirim oranı yüzde 30 ‘dur. Daha detaylı bilgi içinburaya tıklayınız.
 • Üsküdar Üniversitesi ‘ni ilk tercihinden kazanan öğrencilere yüzde 25ikinci tercihinden kazananlara yüzde 15üçüncü, dördüncü ve beşinci sıradan kazananlara ise yüzde 10 tercih bursu indirimi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ilk beş tercihinde Üsküdar Üniversitesi ‘ni tercih eden ve bu programlardan herhangi birisine yerleşen adaylar için yüzde 25 tercih bursu indirimi uygulanmaktadır.

Burs Kabul Ve Onayı İçin Yapılması Gerekenler

Her üniversite bu anlamda farklı metot ve şartlar bulundurmaktadır. Birçok üniversite tercih formundan onay verirken bazı üniversiteler sonradan yapılacak olan başvuru ile onay veriyor. Bu yüzden tam kesin bir yargı kullanmak biraz hatalı bir tutum olabilir. Burs için başvuru formlarında girmek istenilen üniversitenin burs şartları kısmında derin açıklamalar ile durum netleştirilebilinir. Aynı zamanda üniversite süresince alacağınız burslar geri ödemesiz olarak belirlenen burslar olmaktadır.Okul boyunca destek amaçlı olarak verilen burslar geri ödeme yapılmaz.

Sitemizdeki buton ve linkleri kullanarak; diğer özel üniversiteler hakkında uzaktan eğitim, fakülteler, ön lisans bölümleri, ücretleri, vs. gibi hususlarda bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra sonradan herhangi bir hak kaybı yaşamamak adına kesin tercihlerinizi yapmadan önce ilgili üniversitenin web sitesini ziyaret ederek, buradaki bilgileri teyit ediniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku