İstanbul Aydın Üniversitesi Lisans Önlisans Bölümleri

Yurt içinden ve yurt dışından birçok öğrenciye eğitim veren,  ‘Aydınlık bir Geleceğe’ sloganıyla kendini gösteren Aydın Üniversitesi Bahçelievler, Florya, Beşiktaş ve Kadıköy yerleşkeleriyle İstanbul’ un merkezlerinde yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere İstanbul Aydın Üniversitesinin Lisans ve Önlisans Bölümlerini bilginize sunacağız.

İstanbul Özel Aydın Üniversitesinde Bulunan Lisans ve Ön Lisans Bölümleri

İstanbul Aydın Üniversitesi Fakülteleri ve Bölümleri

İstanbul Aydın Üniversitesinde 12 adet Fakülte bulunmakta olup Meslek Yüksekokulları ve Yüksekokullar’a da öğrenci kabul edilmektedir.

Mühendislik Fakültesi

Mühendislik bölümleri bakımından zengin olan Aydın Üniversitesi; Bilgisayar Mühendisliğ,i(İngilizce), Yazılım Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği,Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendislik, Makine Mühendisliği, Tekstil Mühendisliğ, Mekatronik Mühendisliği içinde bulundurduğu bölümlerdir. Bunun yayında Laboratuarlara ,projelere ,akademik yayınlara sahip fakülte birçok etkinlikte de aktif rol oynamaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın adında bir Diş Hastanesi’ne sahiptir.Fakülte içindeki anabilim dallarını sayacak olursak; Pedodonto, Periodontoloji, Restoratif Diş Tedavisi, Protetik Diş Tedavisi,Endodonti, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız,Diş ve Çene Radyolojisi,Ortodonti ‘dir.

Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi Bölümlerinin temel hedefi öğretmenlik alanında mesleki yeterliliklerinde donanımlı öğretmenler yetiştirmek olup içinde bulundurduğu bölümler şunlardır; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği programı,Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği Programı, Sınıf Öğretmenliği Programı, Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği Programı, Arapça Öğretmenliği Programı, Özel Eğitim Öğretmenliği Programı, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Programı, Zihin Engelllileri Öğretmenliği Programı. Bu fakültede laboratuvarlar ve araştırma merkezleri bulunmaktadır.

Fen Edebiyat Fakültesi

 Bu fakültede bulunan bölümler; İngiliz Dili ve Edebiyatı, İstatistik, Matematik- bilgisayar, Psikoloji,Sosyoloji,Tarih ,Türk Dili ve Edebiyatı’dır.

Güzel Sanatlar Fakültesi

Bu fakülte bazı bölümleri için Özel Yetenek sınavları düzenleyerek öğrenci kabul eder.İçinde bulunan bölümler; Sanat Yönetimi, Çizgi Film ve Animasyon, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Moda ve Tekstil Tasarım.

İletişim Fakültesi

Bu fakülte de okumak isteyen öğrencilerin İngilizce bilmeleri ve bilgisayar kullanımı konusunda sıkıntılarının bulunmaması gerekmektedir. Bu fakülteden mezun olmaya hak kazanan öğrenciler İletişim Uzmanı sıfatıyla hayatlarına devam etmektedirler. İçinde bulunan bölümler; Gazetecilik, Televizyon,Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım,  Radyo Televizyon ve Sinema,Görsel İletişim Tasarımı’dır.

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Öğrencilerin eğitimlerinde teorik bilgilerin yanında teknik bilgi de katmak amacıyla kurulmuş laboratuvara sahip bu fakültede bulunan bölümleri sayacak olursak; Beslenme ve Diyetetik,Çocuk Gelişimi,Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Odyoloji, Sağlık Kurumları Yöneticiliği, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet ‘dir.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Bu fakültede 3 adet bölüm bulunmaktadır; Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Mimarlık.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Eğitim dili Türkçe ve İngilizce olan Fakültede Ekonomi ve Finans, İşletme, İşletme( İngilizce), Muhasebe ve Finans Yönetimi, Uluslar arası Ticaret,Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler bölümleri mevcuttur.

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesinde Hukuk Bölümünde eğitim verilmektedir. Bu fakültede yandal, çiftanadal, yurt dışı değişim programı, lisans eğitiminin sonunda yüksek lisans yapmak isteyenler için imkan mevcuttur.

Meslek Yüksek Okulları

Adalet Meslek Yüksekokulu’nda bulunan önlisans bölümü Adalet Bölümü’dür.eğitim süresi dört dönem yani 2 yıldır.

Anadolu BİL MeslekYüksekokulu’nda bulunan bölümler; Bilgi Güvenliği Teknolojileri, Bilgisayar Programcılığı, Grafik tasarım, Moda Tasarım, Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Emlak ve Emlak Yönetimi, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Sağlık Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Uygulamalı İspanyolca ve Çevirmenlik, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik, Gıda Teknolojisi Un ve Unlu Mamüller Teknolojisi, İnsan  Kaynakları Yönetimi, İşletme Yönetimi, İşletme Yönetimi(ingilizce), Basım ve Yayın Teknolojileri, Fotoğrafçılık, Kameramanlık, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Yerel Yönetimler, Çocuk Gelişimi, Turizm Rehberliği (ingilizce), Mimari Restorasyon, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, elektronik Teknolojisi,Otomotiv Teknolojisi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Makine, Alternatif Enerji Kaynakları ve Elektrik, İş Sağlığı Güvenliği, İnşaat Teknolojisi,Peyzaj ve Süs Bitkileri, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Sivil Hava Ulaştırma Hizmetleri,Sivil Hava Ulaştırma Hizmetleri(ingilizce), Dış Ticaret (ingilizce), Dış Ticaret (Türkçe), Halkla İlişkiler ve Tanıtım Pazarlama, Uçak Teknolojisi, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Yapı Denetimi, Gıda Kalite Kontrolü ve Analiz ‘dir.

Uzaktan eğitim olarak hizmet veren programlar ise ;Bilgisayar Programcılığı, İş Sağlığı ve Güvenliği, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Turizm ve Otel İşletmeciliği.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan bölümler ;Ağız ve Diş Sağlığı,Diş Protez Teknolojisi, Engelli Bakımı ve Hizmetleri,Sosyal Hizmetler, Ameliyathane Hizmetleri,Diyaliz, Anestezi,Fizyoterapi, Elektronörofizyoloji, İlk Yardım ve Acil Yardım, Odyometri, optisyenlik,Ortopedik Protez ve Ortez, Patoloji Laboratuar Teknikleri,Perfüzyon Teknikleri, Radyoterapi , Tıbbi Dokümasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuar Teknikleri.  Bu Fakültede bulunan bölümler teorik bilginin yanında pratik bilgi olarakta aktarılması gerekn programlar olduğu için çok sayıda laboratuar öğrencilere sunulmuştur.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Bu fakültede bulunan bölümler; Gıda Teknolojisi, Yönetim Bilişim Sistemler ve Spor Yöneticiliği’dir.

Yabancı Diller Yüksekokulu

Bu Yüksekokulun kurulum amacı Üniversitede bulunan öğrencilerin İngilizce eğitimlerinin yanında İngilizce Hazırlık Okulu Programı, Rusça Hazırlık Programı, Modern Diller Bölümü, İspanyolca Hazırlık Programı olarak programlarla öğrencilere artı eğitim vermeyi amaçlar. Bu yüksek okulda bulunan diğer bölümler ise 2 yıl süren İngilizce, Rusça ve İspanyolca çeviri programları’dır. İngilizce ve Rusça Mütercim Tercümanlık bölümleri yine bu yüksekokulda yer almakta olup 4 yıl süren programlardır.

Üniversiteye kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler için Hazırlık sınıfı sınavı uygulanır. Hazırlık sınıfını geçemeyen öğrenciler için bir yıl süreyle İngilizce Eğitimi yine bu Yüksekokul bünyesinde verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku