Kıbrısta Bulunan Özel Üniversiteler ve İletişim Bilgileri

Deniziyle ve  sahilleriyle önemli turizm mekanlarından birisi olmanın yanı sıra eğitim imkanları ile de öne çıkan Kıbrıs’ta üniversite öğrencisi olmanın avantajları ise saymakla bitmez. Tatil yapar gibi üniversite okumak isteyenler için Kıbrısta bulunan özel Üniversiteler ve iletişim bilgilerini  bu yazımızda inceleyebilirsiniz.

Kıbrısta Bulunan Özel Üniversiteler ve İletişim Bilgileri

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Kıbrıs’ta Gazimağusa ‘da faaliyet veren Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrısta bulunan özel Üniversiteler arasındadır. Bu üniversite bünyesinde 11 fakülte, 5 yüksekokul ve 81 yükseklisans ve doktora programını bulunmaktadır. Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında kendini saydıran Doğu Akdeniz Üniversitesi geniş alana kurulmuş kampüsü ve içindeki eğitiminin kalitesi arttırmaya yönelik faaliyetleri ile öğrencilerine hizmet vermektedir. Ayrıca Uluslararası standartlarda eğitim veren üniversite mezun öğrencileri için uluslararası bir kariyer fırsatı sunmaktadır.

Üniversite ‘nin içinde bulundurduğu fakülteleri şu şekilde sıralayabiliriz; Eczacılık, Eğitim, Fen ve Edebiyat, Hukuk, İletişim, İşletme ve Ekonomi, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Tıp ,Turizm.  Yüksekokullar ise; Adalet Meslek, Bilgisayar ve Teknoloji, İşletme ve Finans, Sağlık Hizmetleri, Turizm ve Otelcilik olarak sayabiliriz.

Üniversitedeki diğer eğitimlerden bahsedecek olursak Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu İngilizce eğitimi gerekli görülen veya zorunlu olan bazı bölümler için öğrencilere eğitim veren birimdir. Özel Araştırma Merkezleri, Çift Anadal ve Yandal programları imkanı ve uluslararası değişim programı yine üniversitenin eğitim hizmetleridir.

Birçok ülkeden öğrenci kabul eden Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin öğrenci çeşitliliği öğrencilere kültürel etkileşim yönünden de katkı sağlayan bir etmendir. Üniversitenin sosyal kültürel faaliyetleri oldukça geniş ve  sahip olduğu açık-kapalı spor salonları her türlü spor aktivitesinin yapılabilmesi için donanımlıdır.

Üniversite İçin Eğitim Bilgileri

Adres: Doğu Akdeniz Üniversitesi

Gazimağusa, K.K.T.C.   Mersin 10 Turkey

Tel: +90 392 630 11 11

E-posta: info@emu.edu.tr

Girne Amerikan Üniversitesi

Girne’de eğitim faaliyetlerini gösteren Girne Amerikan Üniversitesi Kampüs üniversitesi diyebileceğimiz niteliklere sahip bir özel üniversitedir. Üniversitenin en büyük imkanlarından biri olan farklı ülkelerde sahip olduğu kampüslerde eğitim görme imkanı aday öğrenciler için çekici gelebilir. Bu ülkeleride İngiltere, Hong Kong, Moldova, ABD, SriLanka, Türkiye olarak sayabiliriz.

Girne Amerikan Üniversitesi 9tane fakülteye ve 7 tane Yüksekokulu bünyesinde bulundurmaktadır. Bu fakülteler; Beşeri Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, İşletme Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Yüksekokullar; Uygulamalı Sosyal Bilimler Yüksekokulu, Spor Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Sahne Sanatları Yüksekokulu,Hemşirelik Yüksek Okulu, Denizcilik Yüksek Okulu ‘dur.

Kampüsünde bulundurduğu imkanlar öğrenciler için sosyal alanda birçok katkı sağlamaktadır. Kafeteryalar, yurt, spor kompleksi, yüzme havuzu, teknopark, kütüphane, uygulamalı sosyal tesis, üniversitenin kendisine ait uydu üzerinde tv- radio imkanı başlıca sayabileceğimiz öğrenciler için sunulan hizmetlerdir.

Öğrencilerinin uluslararası eğitim alabilmesi ve diğer imkanlardan yararlanabilmesi için 200 ‘e yakın Dünya Üniversitesi ile anlaşma sağlamış bir üniversite olan Girne Amerikan Üniversitesi Türkiye’de de en iyi dört üniversite sıralamasında yer alır.

Üniversite için iletişim bilgileri

Adres:Universite Caddesi, P.K. 5,

Karmi Kampüsü, Karaoğlanoğlu, Girne / KKTC

Telefon: 0850 650 2000

E-Mail: kayit@gau.edu.tr

Lefke Avrupa Üniversitesi

Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından kurulan Lefke Avrupa Üniversitesi 1990 yılında eğitimine start vermiş bir özel üniversitedir. Mezun Öğrencileri için Dünya çapında bir kariyer sunan üniversite 10 fakülte ve 7 yüksekokulla eğitimini sürdürmektedir.

Üniversitenin sahip olduğu Bilgi İşlem Merkezine bağlı olarak 10 tane eğitim laboratuarı bulunmaktadır.Bunun yanında kütüphane, sağlık hizmetleri, spor kompleksi, kafe restorant , kitapevi ve fotokopi merkezi, bankacılık hizmetleri de üniversitenin hizmetlerindendir. Öğrenciler için bahar şenlikleri, aday öğrenciler için tanıtım günleri, mezun öğrenciler ile etkileşim imkanı ve öğrenciler için psikolojik destek yine öğrenciler için verilen hizmetler arasındadır.

Üniversitenin fakültelerini; Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Dr.Fazıl Küçük Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi, Yüksekokullar; Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu olarak sayabiliriz.

Eğitim olanakları olarak çift diploma ve yatay dikey geçiş üniversitede mevcuttur.

Üniversitenin İletişim Bilgileri

Tel: +90 392 660 2000

Faks: +90 392 727 75 28

E-posta: info@eul.edu.tr

Adres: Lefke Avrupa Üniversitesi Gemikonağı – Lefke , KKTC Mersin 10, TÜRKİYE

Yakın Doğu Üniversitesi

Uluslararası standartlarda eğitimiyle 1988 yılından beri öğrencilerine hizmet veren Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs’taki Özel Üniversitelerdendir. Kıbrıs’ın kendini hızla geliştirip doğru üniversite niteliğinde adını andıran üniversitelerinden olan bu üniversitenin öğrencilerine sunduğu hizmetler çok çeşitlilik göstermektedir. Kütüphanesi, yurtları, yüzme havuzu, spor kompleksi, sosyal tesisleri, hastanesi, laboratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri gibi hizmetler üniversitenin içinde barındırdığı hizmetlerdendir. Bunun yanında üniversite 16 fakültesi, 220 lisans ve önlisans programları ve 6 enstitünün kapsadığı 205 master ve doktora programı, 2 yüksekokul , 4 meslek yüksekokulu birimleriyle öğrencilerine eğitim vermektedir. Eğitimin pekişmesi ve uygulanması anlamında öğrencilere yardımcı olabilecek 28 araştırma merkezide öğrencilere sunulmuştur.

Üniversitedeki fakülteleri sıralayacak olursak; Atatürk Eğitim Fakültesi, Uzaktan Eğitim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi,Hukuk Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sahne Sanatları Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi. Bu üniversitedeki yüksekokullar; Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu. Meslek Yüksekokulları; Meslek Okulu, Adalet Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu ‘dur.

Üniversitenin Türkiye’deki ve Kıbrıs’taki birçok üniversite ile işbirliği amacıyla anlaşma imzalamıştır. Eğitim açısından üniversitedeki bazı imkanlardan bahsedecek olursak ; Çift diploma imkanı , özel yetenek sınavları ile öğrenci kabulü, yaz okulu öğrenciler için sunulan fırsatlardandır.

Üniversite İçin İletişim Bilgileri

Adres: Yakın Doğu Üniversitesi

Yakın Doğu Bulvarı, PK: 99138

Lefkoşa / KKTC   Mersin 10 – TÜRKİYE

mail: info@neu.edu.tr

Telefon: +90 (392) 223 64 64

Faks: +09 (392) 223 64 61

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

1997 yılında kurulan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Akdeniz’in Kıbrıs Adasında faaliyet gösteren bir özel üniversitedir. Koşulsuz ve kesintisiz burs imkanı bulunan bu üniversite; 900 metre kare alana kurulmuş kampüsü, yurt olanağı, restoran kafeteryalar, kütüphane, kitapevi, ulaşım hizmetleri, spor yapmak için birimler, kuaför, alışveriş merkezi, market imkanlarıyla öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği herşeyi sunmaya yönelik hizmet vermektedir. Bunun yanında sağlık merkezi, Rehberlik Merkezi ve öğrencilerin mezun olduklarında yardım alabilecekleri bir kariyer merkezi öğrencilere eğitimlerinde kolaylık ve destek olmak amacıyla kurulmuş ve hizmet vermekte olan birimlerdir.

Bu üniversitede bulunan fakülteleri sayacak olursak; Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, Güzel Sanatlar, Mühendislik, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Fen-Edebiyat, Hukuk Fakülteleri olarak 10 fakülteyi bünyesinde bulundurur. Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu öğrencilere eğitim veren diğer birimlerdir.

Yaratıcı ve yenilikçi fikirler vermeye çalışan, eğitim kalitesinin çağdaş ve uluslarası seviyede olmasını ve mesleki alanlarında uzman kişiler yetiştirmeyi amaçlayan bu üniversite;  İngiltere’de eğitimi tamamlama, yüksek lisan yapmak isteyen öğrencileriçin son sınıfta yüksek lisansa başlama, çift anadal ve yan dal imkanları  ve içinde bulundurduğu burs imkanları ve paket programları ile  de öğrenciler için avantajlar sunmaktadır.

Üniversite İçin İletişim Bilgileri

Adres: 99258, Lefkoşa, Mersin 10, Türkiye

Telefon: +90 392 671 1111

Fax: +90 392 671 1122

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku