Özel Üniversite ile Devlet Üniversitesi Arasında Fark Var mı

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında bulunan birçok devlet üniversitesi ve aynı zamanda vakıf üniversiteleri bulunmaktadır. Biz de tercih dönemi esnasında kafası karışık olan bireylere çözüm üretmek için bazı değerlendirmeler yaptık. Yani öğrencilik hayatı bilindiği gibi en az 2 seneden başlıyor. Doğal olarak üniversite tercihleri de bu şekilde ön planda yer alıyor. Hem akademik anlamda hem de beceri anlamında, bireylerin kendine büyük şeyler kattığı ortamlar, üniversiteler olarak bilinir. Devlet ve vakıf üniversitelerinin bir olduğunu kimse söyleyemez. Yani vakıf üniversitelerinin birçoğu devlet üniversitelerinden iyi eğitim verirken, birçok Devlet Üniversitesi de(Odtü, Boğaziçi vb) vakıf üniversitelerinden ön planda olmaktadır. Peki devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasındaki farklar nelerdir?

Özel Üniversite ile Devlet Üniversitesi Arasında Fark Var mı

Öğrenci Başarısı

Üniversite denince akla ilk gelen şeylerden bir tanesi de, okulda bulunan öğrenci profilidir. Okul süresince birlikte vakit geçirilen insanlar, bu konuda ön planda yer alıyor. Öncelikle Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi başarılı devlet üniversitelerine bakıldığı zaman, genelde yüksek dereceleri elde etmiş olanlar ve iyi liselerden mezun öğrencilerin ağırlıklı olduğu bilgisi geliyor. Koç, Sabancı gibi vakıf üniversitelerinde de bu profilde bulunan birçok öğrenci vardır, ancak bunun dışında burssuz yerleşmiş birçok öğrencinin olması, sonucu değiştirmiyor.

Eğitim Kalitesi

Tercih yapmadan önce göz önünde bulundurulması önemli kriterden bir taneside, eğitimin kalitesi ve öğretmen kadrosudur. Son zamanlarda  özel üniversitelerin deneyimli eğitmenleri, yüksek ücretler ile bünyelerine kattığı söyleniyor. Bu söylentinin doğruluk payı olsa da devlet üniversitelerindeki eğitimci kalitesinin özel üniversiteler ile yarışır nitelikte olması dikkatleri üzerinde topluyor. Özellikle köklü okulların mezunlarının akademisyen olarak bu okulları ekstra olarak tercih etmeleri de devlet üniversiteleri açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Devlet üniversitelerinin çeşitli bölümlerine genelde LYS’de aynı başarıyı göstermiş kişilerin yerleşmesi de, bu konuda eşit bir durumu ortaya çıkarıyor.

Özel Üniversite ile Devlet Üniversitesi Arasında Fark Var mı

Üniversitenin İmkanları

Üniversite seçiminde öğrenci kulüpleri, spor şenlikleri, Exchange ve Erasmus imkanları da, büyük oranda rol oynuyor. Özel üniversitelerde yeni sınıflar, geniş spor salonları ve öğrenci dostu kampüsler adayların bu üniversiteleri tercih etmesinde önemli sebepler arasındadır. Devlet üniversitelerinin sosyal açıdan imkanları özel üniversitelere oranla daha kısıtlı olabiliyor, ancak Exchange ve Erasmus konusunda bir çok devlet üniversitesinin yurtdışındaki bazı okullar ile anlaşmaları bulunuyor.

Arkadaş Ortamı

Üniversite süresince alınan eğitimlere ek olarak, arkadaş ortamları da büyük oranda önemli olmaktadır. Özel üniversiteler zaman zaman devlet üniversitelerine göre maddi yönden etki gösterebiliyor, bu da sosyal yaşamı önemli oranda etkiliyor. Yine de arkadaş ortamı açısından kişinin öğrenim hayatı süresince girdiği kulüplerin, katıldığı etkinliklerin, çevresindekilerle iletişiminin en önemli faktörler olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Çünkü arkadaş ortamı, bireylerin gelişiminde büyük oranda etki gösteriyor.

Sitemiz üzerinden tüm özel üniversitelerin burs imkanları, eğitim ücretleri, yüksek lisans imkanları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için hemen sağ üst bölümde yer alan ARAMA bölümüne ilgili üniversitenin sadece adını yazmanız yeterlidir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku