Özel Üniversite Ücretleri Taksitle Ödenir mi?

Günümüzde ortaöğretimden sonra bilindiği gibi yükseköğretimler gelmektedir. Yükseköğretim kurumları olarak bilinen üniversiteler, öğrencilere önlisans, lisans ve yüksek lisans olmak üzere, farklı özelliklerde eğitimler verirler. Öğrenciler bu eğitimleri alırken hem kişisel gelişimlerine katkı sağlarlar hem de akademik anlamda kendilerine birşeyler katarlar veya öğrendikleri soyut bilgileri staj eğitimleri ile, somut olarak uygulamaya geçirirler. Bu konuda özel ve devlet üniversitesi olmak üzere, iki farklı üniversite vardır. Devlet üniversiteleri yalnızca puanlama sistemiyle öğrenci alırken, özel üniversiteler belirli bir puana gelen öğrencilere %100 burslu olarak okutur veya tam ücret alır. Özel üniversitelerin yıllık olarak aldıkları bazı ücretlendirmeler vardır.

Özel Üniversite Ücretleri 2018

Özel üniversitelerin gelişmişliğine, eğitim seviyesine ya da yıllık planlamalarına göre aldığı bazı ücretler vardır. Bunlar öğrenim ücretleri olarak geçer. Çünkü özel üniversitelerinde son derece gelişmiş eğitim sistemi, eğitim kadrosu ve sosyal imkanları vardır. Özel üniversitelerin ücretleri bazı burslar ile dip seviyelere iner. Mesela 30 bin TL ücreti olan bir özel üniversitenin ilgili bölümüne giriş yapıldığı zaman, %50 burs alınırsa, 15 bin TL yıllık ücret ödemesi yapılır. Bu burslar da, okulun açıkladığı puanlama sistemine göre şekillenir. Örnek olarak 270 puan yapan bir öğrenci, %50 burs alıyorken, 240 puan öğrenci %25 burs ile okula girebilir.

Özel Üniversite Ücretleri Taksitle Ödenir mi?

Özel Üniversite Ücretleri Nasıl Ödeniyor?

Özel üniversite ücretleri yıllık olarak bireylere sunulur. Hiçbir okul planlamalar dahilinde ücretlerini aylık olarak göstermez. Yani internetten kısa bir araştırma yaparak, okulların yıllık ücretlerine ulaşabilirsiniz. Bu ücretler yıllık olarak peşin yapılır. Peki taksitle ödemek mümkün müdür? Taksitle ödemek için neler yapılmalıdır?

Özel Üniversite Ücretlerini Taksitle Ödemek

Özel üniversiteler, az öncede belirtmiş olduğumuz gibi ücretlerini yıllık olarak tahsil ederler. Fakat bu ücretleri yarı dönem olarak 2 taksit halinde verebilirsiniz. Mesela 30 bin TL olan bölümü 15 bin TL’sini Eylül ayında ve 15 bin TL’sini de Ocak ayında ödeyebilirsiniz. Buna ek olarak kredi kartına da taksitler yapılıyor. Bu taksitlendirme sayısı da, kartınızın türüne göre veya Okulun verdiği imkanlara göre değişiklik göstermektedir.

Elden taksit yapmak isteyen birey sayısı oldukça fazladır. Elden taksitler senetle yapılabiliyor. Aslında çoğu okul bunu yapmıyorken, bazı okullar bu gibi imkanları verebiliyor. 10 Farklı senet yapılıyor ve her ay ödeme yapıldığı zaman, o ayki senet alınıyor. Genel olarak sistem 10 ay işliyor. Dilerseniz 5 ayda yapabilirsiniz. Fakat tekrar hatırlatıyoruz bu elden taksit olayını, her okul yapmıyor. Örnek olarak 30 bin TL okul olduğunuz ve 10 aylık senet yaptığınızı düşünelim. 10 Ay boyunca aylık 3 bin TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Elden senet ile taksit olayını mutlaka okula sorunuz.

Son olarak eğitim kredileri ile de, taksitlendirme yapabilirsiniz. Kredi notunuz yüksek ve geliriniz iyiyse, bankaların sunduğu eğitim kredilerini alabilirsiniz. Bunları da 3 aydan 48 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Yalnız faiz ödemesi olduu için, pek fazla tercih edilmez.

Sitemiz üzerinden eğitim kredisi veren bankalar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku