Özel Üniversitelerde Hangi Burslar Veriliyor?

Öğrencilerin akademik anlamda kendilerine bir şey katabilmeleri, bilgi ve deneyim sahibi olabilmeleri için, önlisans ve lisans olmak üzere iki farklı türden yükseköğrenim programları vardır. Bilindiği üzere bu programların hepsi, üniversiteler tarafından verilmektedir. Üniversiteleri iki türden ayıracak olursak eğer, özel (Vakıf) ve devlet üniversitesi olmak üzere iki türden üniversite olduğunu söyleyebiliriz. Devlet üniversitelerinde eğitim almak için herhangi bir ücret verilmiyorken, Özel üniversitelerinde verilmesi gereken yıllık ücretler bulunmaktadır. Özel üniversiteler bu öğrenim ücretlerini alırken, aynı zamanda puanları düşük tutarlar ve çoğu gencin üniversite mezunu olabilmelerine olanak verirler. Doğal olarak ülkemizde üniversite okuyan genç sayısında, dikey yönde bir artış söz konusudur.

Özel Üniversitelerde Hangi Burslar Veriliyor?

ozel universitelerden hangi burslar veriliyor

Özel Üniversite Ücretleri

Özel üniversitelerin genel olarak yıllık planlamalar dahilinde belirlenen ücretleri söz konusudur. Bu ücretler üniversitenin gelişmişlik seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca genel olarak Büyükşehirlerde kurulan Özel üniversitelerin ücretleri de yüksektir. Bunun dışında okulun bölümleri arasında da fiyat farkları olabilir. Son olarak ücretleri etki eden bir diğer husus da, öğrencilerin almış oldukları sınav puanlarıdır. Buna göre %25, %50 vb gibi burslar devreye girmektedir. Sitemiz üzerinden tüm özel üniversitelerin eğitim ücretleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özel Üniversite Bursları

Özel üniversitelerde burs veriliyor mu? Sorusu aslında en çok tartışılan bir konudur. İlk olarak KYK burslarının verilip verilmediğine dair sorular geliyor. Bu konuda özel üniversitelerde eğitim alan bireylerin, KYK bursu alabildiklerini söyleyebiliriz. Bu konuda pekçok örneklemeler vardır. Fakat bu bursun alınabilmesi için, bazı kriterler de söz konusudur. Herkes devletin şehit, gazi çocuklarına, sportif başarısı olan gençlere ve ailesi vefas etmiş, boşanmış, yetim gençleri ön planda tutuğunu biliyordur. Aynı durum özel üniversiteler için de geçerlidir. Bu gibi durumları olan bireyler, KYK bursu alabilir. Buna ek olarak %75 ve üstü burs alan bireyler de, KYK bursunu veya kredilerini alabilir. Devlet bu konuya kısa süre içerisinde bir çare getirmiştir.

Üniversitelerin temel burslarının da olduğunu aktarabiliriz. Mesela Medipol Üniversitesi Eczacılık bölümünün 2017 yılı içerisinde ücreti, yıllık 41 bin TL olarak belirlenmiştir. Belirli bir puana ulaşan bireyler, %25 ve %50 olmak üzere burs alırlar. %75 ve %100 bursların kalkacağı gündeme gelmiş fakat herhangi bir net bilgi ortaya çıkmamıştır. Yani 41 bin TL olan Eczacılık bölümü ücreti, belirli bir puan yapınca %50 burs ile beraber 20 bin 500 TL’ye düşmektedir.

Özel üniversitelerde okuyan gençler, vakıflardan da burs alabilir. Fakat bunun için çoğu burs kurumu, Özel üniversitelerin ilgili bölümlerine en az %75 burs ile girmelerine bakarlar. Buna ek olarak ailevi durumlarına ve özel imkanlara bakmaktadırlar. Bu gibi değerlendirmelerden geçen gençler, özel üniversitelerde okusalar dahi burs alabilirler.

Son olarak belirli bir sıralamaya giren öğrenciler için, bazı burslar vardır. Örnek olarak ilk 500 ilk 1000 bursu gibi. Bu sıralamayı elde eden gençler, sıralama burslarını alabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku