Özel Üniversitelerde Tezsiz Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Üniversitelerin 4 senelik eğitim veren herhangi bir bölümünden mezun olan ve daha sonra da bu eğitimiyle yetinmek isteyemeyen kişilerin lisans üstü eğitim yapması için ortaya çıkmış eğitim düzeyine yüksek lisans denir. Yüksek lisansın daha hafif şartlarda karşılandığı türüne ise; tezsiz yüksek lisans adı verilmektedir. Tezsiz yüksek lisans yapanların tezli yapanlardan bazı farkları bulunmaktadır ve bu süreçte bazı değerlendirmeler yaşanmaktadır. Gerçekleşen aşamaları sizler için paylaşarak sunduk.

Tezli Yüksek Lisans ile Tezsiz Yüksek Lisans Arasındaki Fark Nedir?

Tezli yüksek lisans yapmak isteyen kişiler öncelikle iyi bir lisans not ortalamasına sahip olmalıdır. Eğer çok düşük bir ortalamayla başvururlarsa açılan kontenjanlara yerleşme ihtimali düşer. Tezli yüksek lisans yapmak isteyenler ALES’e girmek zorundadırlar. Yüksek lisans sonunda ise; bir tez sunarlar. Tezsiz yüksek lisans yapmak isteyenler ise; ALES’e girmek zorunda değiller. Not ortalamalarına bakılmaz. Belli bir ücret yatırırlar. Yüksek lisans sonunda sadece proje sunarlar. Üstelik bu adaylar doktoraya başvuru yapamazlar.

Özel Üniversitelerde Tezsiz Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır

Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Tezsiz yüksek lisans yapmak için aşamaları takip etmeniz halinde sorunsuz bir şekilde diplomanızı alabilirsiniz.

  • Tezsiz yüksek lisans yapmak istediğinizde üniversitelerin açmış olduğu kontenjanlara bakmanız gerekiyor. Siz hangi üniversiteye başvurmak isterseniz, belgelerinizi ve ücretinizi oraya yatırmanız gerekiyor. Kontenjan dahilinde bir üniversiteye kabul edilmeme ihtimalinizin de olduğunu unutmayın.
  • Tezsiz yüksek lisans eğitiminize başladıktan bir sene sonra eğitim tamamlanır. 2 yarıyıl içerisinde diplomanızı alabilirsiniz.
  • Tezsiz yüksek lisans için diploma alabilmek adına bir sene boyunca gördüğünüz derslerden başarı elde etmeniz gerekiyor.
  • Yıl sonunda sizden yaptığınız yüksek lisans alanınızla ilgili bir proje istenir. Bu projeyi sunarak geçer not alırsanız, artık mezun olursunuz.

Tezsiz Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Lisans mezunları ile tezsiz yüksek lisans mezunlarının arasında bir kıyaslama yaptığında özellikle şirket ve firmalarda işe girme şansınız daha yüksektir. Eğer bir kamu kurumunda memur statüsünde çalışıyorsanız da maaşınızda belli bir miktar artış yaşanacaktır. Bölümünüz için daha detaylı bilgi edinmiş olursunuz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku