Özel Üniversitelerde Yatay Geçiş Başvurusu Nasıl Yapılır

Siz değerli öğrencilerimiz için bu yazımızda Özel Üniversitelerde Yatay Geçiş Başvurusu Nasıl Yapılır konusu üzerine kısaca bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Özel Üniversitelerde Yatay Geçiş Başvurusu Nasıl Yapılır

Yatay Geçiş Nedir?

Üniversiteyi kazanan ve eğitimini görmeye başlayan adayların 2. Sınıf itibari ile bulundukları bölümü ya da bulundukları üniversiteyi değiştirmek istediklerinde başvurdukları yönteme yatay geçiş adı verilir. Kimi zaman puanınız tutmadığı için ya da zorunlu şartlardan dolayı istemediğiniz üniversiteyi, bölümü yazamazsınız. Ancak YÖK bu konuda öğrencilere çeşitli kolaylıklar sağlıyor. ÖSYM tarafından açıklanan yerleştirme sonuçlarının ardından öğrenciler 1 sene yerleştirildikleri üniversite ve bölümde eğitim alırlarsa; daha sonraki yıllarda bölümlerini ya da üniversitelerini değiştirebiliyorlar. Böylece mezun olduklarında istedikleri üniversite veya bölümden mezun olma şansını elde ederek diplomalarını alıyorlar.

Yatay Geçiş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yatay geçiş yapmak isteyen ne yazık ki bu isteğini karşılayamıyor. Yatay geçiş yapabilmek için bazı şartları karşılamaları gerekiyor.

  • Puan Türü; Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenci gitmek istediği bölümle aynı puan türüne sahip olmalıdır, eğer farklı puan türündeki bir bölüme geçmek isterse; ÖSYM sonuç kağıdında geçmek istediği bölümün puan türü de açıklanmış olmalıdır.
  • Not Ortalaması; Yatay geçiş yapmak isteyenlerin çok olmasına rağmen, kontenjanların sınırlı sayıda karşımıza çıkması not ortalamasının yüksek olmasına zemin hazırlıyor. 4.00’lük sistemde en az 3.00 ile 3.50 arasında bir not almanız size katkı sağlar.
  • Geçiş Zamanı; Belirli bir üniversite ya da bölüme yerleşen adayların belirli geçiş süreleri vardır. Her istedikleri zaman geçemezler. Öncelikle geçiş sürelerine hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler için hazırlık yılının dahil olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca gerek ön lisans, gerekse de lisans kazanan adaylar yatay geçişe başvuruda bulunabilirler. Hiçbir öğrenci ilk senesini tamamlamadan yatay geçiş yapamaz. Lisans bölümünde okuyan yatay geçiş adayları, birinci yılında ya da dördüncü yılında yatay geçiş yapamaz. Ön lisans bölümünde okuyan adaylar ise; birinci senenin ilk yarıyılında ya da son senenin son yarıyılın da geçiş sağlayamazlar.
  • Başvuru Zamanı; Her üniversite için yatay geçiş başvuru tarihi değişkenlik gösterir. Genel olarak yaz döneminde karşımıza çıkar. Yatay geçişe bir öğrenci en fazla 2 başvuru yapabilir. Üstelik bulunduğu üniversitede kaydını donduranlar yatay geçiş başvurusu yapamazlar.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku