Özel Üniversitelerde Yüksek Lisans İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Ülkemizdeki eğitim seviyesi her geçen gün yükselmeye devam ederken; artık iş hayatında ön lisans ve lisans mezunu olmanın standart bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Bundan dolayıdır ki; Lisans eğitiminin sonraki aşaması olan yüksek lisans konusunda öğrencilerin hatta hatta aktif olarak çalışma hayatında bulunanların rağbet gösterdiğini söyleyebiliriz. Bizler de ozeluniversiteli.org olarak konu ile ilgili Yüksek Lisans Yapmak İstiyorum diyenler için bir yol haritası çizerek, Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır kısaca sizlerle paylaşmaya çalışacak ve konu ile ilgili yazı dizimize devam etmeye çalışacağız.

Yüksek Lisans Nedir?

Örgün ya da Açık Öğretim Fakülteleri’nde eğitim veren üniversitelerden herhangi bir bölümü lisans yani; 4 yıllık düzeyde bitiren öğrenciler istemeleri halinde bitirdikleri bölümün araştırmasını yaparak kariyer anlamında da daha iyi bir noktaya gelmek için eğitim alırlar. Buna yüksek lisans adı verilmektedir. Yüksek lisans için bazı şartlar ve yöntemler bulunmaktadır. Günümüzde üniversite öğrencilerinin işsizlik sıkıntısı çekmesi üzerine daha geniş bir alana yayılmayı başaran yüksek lisans eğitimi hakkında merak edilenleri sizler için yazımızın devamında açıkladık.

Yüksek Lisans Yapmanın Amacı Nedir

Üniversite öğrencileri tamamladıkları 4 senelik bölümlerinde daha fazla söz sahibi olabilmek adına; gerek devlet, gerekse de özel kurumlarda işyerlerinde çalıştıklarında yüksek statüden başlaması ile yüksek lisans yapmaktadırlar. Tabi amaç bu olsa da; farklı anlamda olumlu etkileri bulunmaktadır:

  • Üniversitelerde araştırma görevlisi, okutman ya da uzman gibi kadrolara başvurabilmek için artık ülkemizin dört bir yanındaki üniversiteler yüksek lisans yapmış kişileri arama eğilimi içerisine girmektedirler. Yüksek lisans yapan kişilerse bu kadrolara başvuru yapma şansına sahip oluyorlar.
  • Lisans eğitimini tamamladıktan sonra tezli şekilde yüksek lisans yapan adaylar eğer doktora yaparlarsa; kariyerlerinde daha üst noktaya erişim sağlayabilirler. Ancak bu noktada yüksek lisansınızı tezli yapmanız gerekmektedir.
  • Özel sektörde iş başvuruları yapan yüksek lisans mezunları daha çok işe alınma şansına sahip olurlar. Kamuda çalışanların ise; maaşlarında artış meydana gelir.

Özel Üniversitelerde Yüksek Lisans İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Yüksek Lisans Nasıl Yapılır

  • Yüksek lisans yapmak için öncelikle ÖSYM’nin yaptığı ALES’e girmeniz gerekiyor. Matematik ve Türkçe sorularının sorulduğu sınavda iyi bir puan alırsanız şansınız artar.
  • Lisansınızı tamamladığınızı gösteren belgeyi sunmanız gerekiyor.
  • Özellikle yabancı dil puana rakiplerinizden büyük avantaj sağlamanıza yardım eder.
  • Yüksek lisans için açılan üniversitelerin kontenjanlarını göz önüne alarak istenilen yukarıda saydığımız belgeleri teslim etmeniz gerekiyor.
  • Tezli yüksek lisans yapan yapanlar 2 yıl boyunca eğitim görüp en sonunda tezini sunarak kabul ettirmeye çalışırlar. Tezsiz yüksek lisans yapanlar ise; 1 yıl eğitim alıp daha hafif düzeyde bir proje hazırlarlar.

Özel Üniversitede Yüksek Lisans Nasıl Yapılır

Özel üniversitelerde yüksek lisans yapılabilmesinin şartları ile ilgili olarak özel bir şart bulunmamaktadır. Bunun aksine özellikle tezsiz yüksek lisans anlamında çok fazla kolaylıklar sağlanabilmektedir. Ayrıca Özel üniversiteler büyük şehirlerde kurdukları küçük eğitim alanları ile de kişilere bulunduğu şehirde yüksek lisans imkanı sağlayabilmektedir. Ayrıca Tezsiz yüksek lisansta ALES şartının da kaldırıldığını sizlere hatırlatmak isteriz. Tabii ki normal bir eğitim ücretli olduğu gibi özel üniversitelerde yüksek lisans da ücretli olmaktadır. Sitemiz üzerinden özel üniversitelerin yüksek lisans ücretleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku