Vakıf Üniversitelerinin Avantajları Nelerdir?

Birçok özel üniversite çok avantajlı teklifler ile beraber, öğrencileri bünyesine katmak için çalışmalar yapıyor. Durum böyle olunca  bu teklifler, öğrencileri özel üniversitelere doğru çekiyor. Tabi özel üniversitelerin %50, %75 ve %100 burslu okuma imkanları da üniversite tercihi yapacak öğrencileri büyük oranda etkiliyor. Tüm bunların yanı sıra vakıf üniversitelerinin “iş imkanı” sunması da haklı olarak bazı üniversite adaylarının bu üniversitelere yerleşmesine zemin hazırlıyor. Peki Özel üniversitelerin avantajları nelerdir ve ne gibi faydaları oluyor?

Vakıf Üniversitelerinin Avantajları Nelerdir?

Devlet üniversitelerine oranla bir çok konuda çok daha avantajlı olmasına ek olarak, en büyük avantajı bilindiği üzere ortamıdır. İş imkanları vermesi de, büyük oranda bir fark olarak göze çarpıyor. Tabi büyük firmalarda sunulan staj olanakları da, ön planda yer alıyor. Ayrıca yine bir çok özel üniversite, mezunlarına iş bulmayı garanti veriyor. Özel üniversiteler, İş bulamayan mezunlarına da iş bulana kadar işsizlik maaşı veriyor. Vakıf üniversitesinin eğitim imkanları da buna ek olarak oldukça kaliteli oluyor.

Avantajlar Nelerdir?

Her okula göre değişmesine rağmen bazı önemli avantajlar bulunmaktadır.

  • Çok kalabalık bir ortam yoktur. Sıradan bir devlet üniversitesinde 150-400 arasında kişi bir derse girerken özel okullar da genel olarak 50-200 kişi arasında ders yapılır.
  • Bazı vakıf okulları oldukça lükstür ve çok iyi mimarilere sahiptir. Ve ya çok daha iyi kampüsleri vardır. Örneğin Kadir Has Üniversitesi denize sıfır olarak kurulmuştur. Maltepe Üniversitesi’nin ormanlık alanın tam ortasına konumlandırılmış bir kampüsü bulunmaktadır.
  • Teknolojik imkanları fazladır ve daha iyi bilgisayarlara, bilgisayar laboratuvarlara sahiptir.
  • Bazı vakıf üniversiteleri, devlet üniversitelerindeki çok kaliteli olan eğitim kadrolarını kendilerine doğru çekmiştir. Bu sebeple paranın satın almış olduğu çok sağlam eğitim kadroları bulunmaktadır. Fakat yalnızca para kazanma amaçlı diploma veren kurumların olduğunu da söyleyebiliriz.
  • Her vakıf okulunda okuyan öğrenci, başarısız değildir. Ya da çok düşük olan puanlar ile gitmemiştir. Fazlasıyla iyi seviyede olan öğrenciler olabilir.
  • Burs imkanları geniştir. Örnek olarak belli bir ortalamanın üstünde yılı tamamlayana yada okulun koymuş olduğu bazı şartları karşılayan öğrencilere, burslar verilir. Eğer ücretli okuyorsa, başarılı olduğu taktirde %50 veya daha üstü burs alma hakkına sahip olur. Ya da Türkiye derecesi yaparak vakıf üniversitelerini tercih ettiyseniz üniversitenin sizlere maaş gibi bağladığı güzel burs imkanı vardır. Bazı vakıf üniversiteleri böyle öğrencilere 3 bin TL’ye kadar burs veriyor.
  • Bazı vakıf okullarının sağladığı özel staj ortamları ve işyerleri bulunmaktadır. İş garantisi olan bölümlerin olduğunu da sizlere aktarabilir.
  • Burslu-burssuz gibi bir ayrım asla olmaz. Filmlerde görülen, zengin çocuk fakir çocuk ayrımı da hiçbir şekilde olmaz. Kimse sana yoldan geçerken burslu musun ya da burssuz mu girdin gibi soru sormaz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku